piątek, 22 kwietnia 2016

Mało elementów dobrze nie podkreśli projektu trawnika względnie rabaty jak niskie żywe plot.

Niesłychanie wysokie, bowiem aż dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , zasną w razie potrzeby zasłania pobliskie domy oraz ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny zasadzamy dookoła granic posesji. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka przy okazji rodzi orzechy. Gdy chcemy aby nasze roślinne plot było niezmiernie postawne a przy okazji wąskie to w zacienionym miejscu można je ukształtować z limaku pospolitego, grabu pospolitego ewentualnie klonu. Pamiętajmy natomiast, że jak rośliny nas przerosną, ich ogarnianie będzie trudne.

Nic tak nie zaznaczy linii trawnika ewentualnie kwiatów jak małe żywe plot.

W cieniu, gdzie podobnie trawnik, jak i rabaty często nie mogą satysfakcjonująco rosnąc w wyznaczonych terenach, niewielkie drzewa potrafią utrzymać zielone bogactwo w wyznaczonym miejscu ewentualnie zastawią gołe wycinki ziemi. Porządnie uformowany miniaturowy żywopłot sam notabene robi za ozdobę ogrodu. Na zielone ploty Poznań przydaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Na wiosnę tylko ploty kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, jakich się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, jednak przecież w mrocznych zakamarkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast dekorują je zgrabne jabłuszka, jakie wolno przerobić na konfitury.

Niskie bądź rosłe zielone ogrodzenia można pozyskać z krzewów iglastych.

Na nieszczęście, krzewy z tej klasy są dużo bardziej kosztowne aniżeli gatunki liściaste. Spośród nich najlepiej znosi brak słońca cis pospolity. Często szeroko się rozrasta i trzeba go redukować, jednak jego klasę Fastigiata Robusta można odłożyć bez pomocy.Będzie migiem rósł natomiast zatrzyma filarowy kształt.

Jeżeli wasz zaułek jest nader zacieniony, warto aby żywy parkan rozświetlić kolorowymi krostami. Poniektóre spośród cienioznośnych gatunków maja klasie o jasnych czy tez różnokolorowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr przeciętny Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne odcienie są w największym stopniu przekonywające w słońcu, ale nawet w cieniu listowie ostają dosyć jasne, niemal oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz